Szczelina odbytu – Bydgoszcz, Chojnice, Inowrocław, Tuchola

Szczelina odbytu (z łac. Fissura ani; z ang. Anal fissure) to płytkie i wąskie pęknięcie w błonie śluzowej kanału odbytu. Przyczyną powstawania jest m.in. mechaniczne uszkodzenie lub pęknięcie końcowego odcinka kanału odbytu. W ramach prowadzonej poradni proktologicznej działającej na terenie takich miast jak Bydgoszcz, Inowrocław, Chojnice i Tuchola, po konsultacji zajmuję się leczeniem szczeliny odbytu w formie zabiegów tzw. chirurgii jednego dnia.

Szczelina odbytu – przyczyny

Chociaż etiopatogeneza szczeliny odbytu nie została do końca poznana, przypadłość najprawdopodobniej powstaje na skutek upośledzonego przepływu krwi w okolicy kanału odbytu i zwiększonego napięcia zwieracza wewnętrznego.

Do pęknięcia może dochodzić m.in. w procesie wydalania zbyt twardego stolca, uporczywych i przedłużających się zaparć czy zakażenia gruczołów odbytowych, często u osób nadpobudliwych.

Szczeliny odbytu pojawiają się bez względu na wiek czy płeć.

Szczelina odbytu – objawy

Szczelina odbytu daje wiele charakterystycznych objawów, jednak mogą być one mylone z symptomami hemoroidów odbytu, przetoki odbytniczej. Dlatego nie należy bagatelizować takich objawów jak:

  • uporczywy ból podczas defekacji
  • świąd i pieczenie
  • ślady krwi widoczne na papierze toaletowy, bieliźnie.

Wyżej wymienione symptomy wymagają konsultacji proktologicznej.

szczeliny odbytu

Szczelina odbytu – leczenie

Leczenie szczeliny odbytu obejmuje:

  • leczenie zachowawcze – dieta bogata w błonnik, leki przeciwzapalne, leki rozmiękczające stolec, leki obniżające napięcie zwieraczy,
  • leczenie operacyjne – najczęściej przeprowadza się częściowe boczne przecięcie zwieracza wewnętrznego z kriodestrukcją szczeliny,
  • jest to zabieg wykonanych w ramach tzw. chirurgii jednego dnia.

W gabinecie proktologicznym w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Chojnicach i Tucholi przeprowadzana jest diagnostyka szczeliny odbytu.

Powrót