Przetoka odbytu to nieprawidłowe połączenie dolnej części odbytnicy ze skórą pośladków. Większość przetok odbytu powstaje na skutek zapalenia gruczołu odbytu, w którym rozwinęła się infekcja, w konsekwencji ropień i przetoka. Choroba powoduje istotny dyskomfort dla pacjenta w postaci bólu, ropnej wydzieliny i świądu odbytu.
Przetoka odbytu – objawy
Objawy ropnia odbytu i przetoki odbytu mogą być podobne i mogą obejmować: ból i obrzęk okolicy odbytu, gorączkę i dreszcze, zaczerwienienie, bolesność lub swędzenie skóry wokół otworu odbytu oraz wyciek ropy. Jeśli rozwinie się ropień odbytu, masz około 50% szans na rozwój przetoki odbyt. Nawet jeśli ropień sam drenuje się, ryzyko powstania przetoki jest mniej więcej takie samo.
Jeśli są objawy sugerujące przetokę odbytu można zastosować różne metody diagnostyczne. Anoskopia– oglądanie specjalnym wziernikiem wnętrza kanału odbytu. Sondowanie –przez zewnętrzny otwór przetoki wprowadzana jest długą, cienką sondę. Można wstrzyknąć specjalny barwnik, aby sprawdzić, gdzie przetoka otwiera się wewnątrz i jaki ma przebieg. Badania obrazowe – USG, które za pomocą fal dźwiękowych tworzy obraz okolicy odbytu. Rezonans magnetyczny, który tworzy obrazy obszaru za pomocą specjalnych magnesów i komputera.
Leczenie przetoki odbytu
Gdy masz przetokę odbytu, same antybiotyki jej nie wyleczą. Będziesz musiał przejść operację, aby wyleczyć przetokę. Opcje leczenia chirurgicznego są różne w zależności od sytuacji klinicznej, preferencji lekarza i pacjenta:
- Fistulotomia (przecięcie przetoki). Procedura ta otwiera przetokę w sposób umożliwiający jej zagojenie od wewnątrz. Zwykle jest to procedura ambulatoryjna. Oznacza to, że wracasz do domu tego samego dnia.
- Wypełnienie przetoki specjalnym klejem lub korkiem. Jest to nowszy rodzaj leczenia, który zamyka wewnętrzne ujście przetoki. Następnie lekarz wypełnia tunel przetoki materiałem, który z czasem wchłonie twoje ciało.
- Kriochirurgia – wymrożenie przetoki i wycięcie z podwiązaniem ujścia wewnętrznego. Metoda preferowana przez autora i wykonywana w Now-Med.
- Video-Assisted Anal FistulaTreatment (VAAFT) charakteryzuje się wysokim współczynnikiem gojenia oraz bliskim zeru bólem i nietrzymaniem moczu. Ta nowa technika operacyjna, wykonywana za pomocą specjalnego fistuloskopu, jest jedyną, która pozwala na jednoczesne przeprowadzenie fazy diagnostycznej i leczniczej.
- Chirurgia rekonstrukcyjna lub operacja przeprowadzana etapami. W niektórych przypadkach może to być opcja.
- Umieszczenie Setona. Procedura ta polega na założeniu szwu lub gumki (setonu) w przetoce, która jest stopniowo zaciskana. Pozwala leczyć przetokę za setonem i zmniejsza ryzyko nietrzymania moczu. Raczej metoda historyczna.
Powikłania obejmują przetokę nawracającą po leczeniu i niezdolność do kontrolowania wypróżnień (nietrzymanie stolca). Jest to najprawdopodobniej spowodowane usunięciem części mięśnia wokół otworu odbytu, zwanego zwieraczem odbytu.
Podczas rekonwalescencji po leczeniu przetoki odbytu, pamiętaj o przyjmowaniu leków przeciwbólowych zgodnie z zaleceniami chirurga. Zakończ wszystkie swoje antybiotyki. Nie przyjmuj żadnych leków dostępnych bez recepty bez wcześniejszej rozmowy z lekarzem.
Zalecenia mogą również obejmować: moczenie w ciepłej kąpieli 3 lub 4 razy dziennie, noszenie wkładki w okolicy odbytu do zakończenia gojenia, wznowienie normalnych czynności tylko po uzyskaniu zgody chirurga, spożywanie pokarmów bogatych w błonnik i picie dużej ilości płynów, w razie potrzeby użyj środka zmiękczającego stolec lub środka przeczyszczającego.