Przewlekła niewydolność żylna dotyka w Polsce około 25% osób. Nieleczona lub bagatelizowana wiąże się z licznymi komplikacjami oraz powikłaniami zdrowotnymi, nierzadko zagrażającymi życiu Pacjenta. Dlatego ważna jest wiedza na temat etiologii chorób żył, profilaktyka oraz odpowiednio wcześnie podjęte leczenie. Zabiegi usuwania naczyń zmienionych chorobowo wykonywane są w ramach chirurgii jednego dnia.
Przewlekła niewydolność żylna
Współcześnie dzięki nowoczesnym metodom możliwe jest zdiagnozowanie powstawania żylaków w bardzo wczesnych stadiach rozwoju. Pomocne okazuje się w tym przypadku badanie za pomocą USG metodą Dopplera, które pozwala ocenić przepływ krwi przez żyły, wielkość światła w naczyniach oraz wydolność tętnic i żył. Badanie pozwala na zobrazowanie wielkości światła w tętnicach i żyłach oraz przepływy krwi określające precyzyjnie zaburzenia.
Skuteczną metodą leczącą żylaki, w początkowych i umiarkowanych stadiach rozwoju, jest skleroterapia. Polega ona na bezpośrednim wstrzykiwaniu preparatu zamykającego zmienione chorobo naczynia. Natomiast, gdy żylaki posiadają zaawansowane stadium konieczny będzie zabieg chirurgiczny.