Kriochirurgia

ZASTOSOWANIE TECHNIK KRIOCHIRURGICZNYCH W CHIRURGII JEDNEGO DNIA
Chirurgia jednego dnia – system leczenia chirurgicznego obejmujący odpowiednie procedury lecznicze w znieczuleniu ogólnym i miejscowym nie wymagające hospitalizacji.
CHIRURGIA JEDNEGO DNIA (historia)

    • 1909 – NICOLLI z Glasgow przedstawił wyniki leczenia dzieci w ramach chirurgii jednego dnia
    • 1989 – BEWAN (Wielka Brytania) przeanalizował przydatność oddziałów chirurgicznych do tego typu leczenia
    • 1990 – Komisja Rządowa w Wielkiej Brytanii wprowadziła 20 procedur chirurgicznych do zastosowania w ramach chirurgii jednego dnia
    • 1990 – powstaje BRYTYJSKIE STOWARZYSZENIE CHIRURGII JEDNEGO DNIA
    • 1992 – BRYTYJSKIE KRÓLEWSKIE TOWARZYSTWO CHIRURGÓW opracowało wytyczne leczenia w ramach chirurgii jednego dnia

Rozwój chirurgii jednego dnia wspomaga ZJAZD CHIRURGII AMBULATORYJNEJ organizowany co 2 lata w Brukseli…Więcej…

KRIOCHIRURGIA. MROZIMY, ABY LECZYĆ
Z dr. hab. n. med. Andrzejem Nowickim, chirurgiem onkologiem, kriochirurgiem, kierownikiem Zakładu Pielęgniarstwa Onkologicznego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy oraz właścicielem ISPL NOW-MED w Bydgoszczy rozmawia Piotr Paweł Karbowniczek.
W wielu listach do Pana, oprócz pytań dotyczących ich aktualnego stanu zdrowia, Internauci proszą m.in. o wyjaśnienie metod, technik i pojęć chirurgicznych, z którymi (sami lub ich bliscy) zetknęli się bądź zetknąć się mają w związku z chorobą. Porozmawiajmy o kriochirurgii – cóż to takiego?
Kriochirurgia jest metodą leczenia chirurgicznego polegającą na miejscowym, kontrolowanym niszczeniu chorej tkanki przez jej zamrażanie w niskiej temperaturze. Można ją określić mianem metody bezkrwawej, niska temperatura bowiem niejako blokuje drobne naczynia tętnicze i żylne, umożliwiając oddzielenie tkanki wymrożonej, głównie zmienionej chorobowo, od tkanki zdrowej praktycznie bez krwawień… Więcej…

Leczenie z wykorzystaniem bardzo niskich temperatur ma długą tradycję, jednak ostatnio z powodu wszechstronnych możliwości zdobywa coraz większą popularność i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Najbardziej znana krioterapia, czyli schładzanie całego ciała bądź jego wybranej części, przynosi doskonałe efekty w leczeniu dolegliwości bólowych występujących w chorobach stawów, zmniejsza stany zapalne i przyspiesza regenerację mięśni.

Jedną z technik krioterapii jest kriochirurgia będąca nowoczesną metodą usuwania zmienionych chorobowo tkanek za pomocą bardzo niskich temperatur. W tym celu wykorzystuje się ciekły azot lub podtlenek azotu, który przy pomocy specjalnego urządzenia zaopatrzonego w precyzyjne końcówki aplikowany jest dokładnie w miejsce przeznaczone do kriodestrukcji. Dzięki temu jest to metoda mało inwazyjna i bezpieczna, a podczas wykonywania zabiegu nie dochodzi do uszkodzenia zdrowych tkanek.

Wymrażanie chorych tkanek stosuje się w leczeniu wielu schorzeń, osiągając bardzo dobre efekty bez konieczności interwencji chirurgicznej. Dzięki temu Pacjent nie jest narażony na szereg powikłań często występujących po tradycyjnych operacjach, a rekonwalescencja przebiega szybko i odbywa się w domu.

Jeśli chodzi o możliwości, jakie niesie za sobą kriochirurgia Bydgoszcz jest miastem, gdzie można się o tym przekonać, korzystając z konsultacji oraz zabiegu wymrażania chorej tkanki w systemie chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że Pacjent zakwalifikowany do zabiegu opuszcza placówkę medyczną w możliwie najkrótszym czasie nieprzekraczającym 24 godzin, co niweluje wszystkie negatywne skutki długotrwałego pobytu w szpitalu.

W gabinecie wykorzystuję kriochirurgię do leczenia chorób proktologicznych, skórnych oraz laryngologicznych. Lista schorzeń, w przypadku których technika wymrażania przynosi bardzo dobre efekty, jest długa i obejmuje m.in. przetokę okołodbytową, kłykciny kończyste, brodawki, polipy, szczelinę odbytu, przerosłe migdałki podniebienne, włókniaki, znamiona barwnikowe, bliznowce, raka skóry i stany przedrakowe. Moje wieloletnie doświadczenie naukowe oraz praktyczne pozwala na przeprowadzanie zabiegów kriochirurgii w oparciu o najwyższe standardy medyczne oraz z wykorzystaniem najnowocześniejszej aparatury specjalistycznej. Każdy Pacjent jest traktowany indywidualnie i dokładnie diagnozowany przed podjęciem decyzji o wymrażaniu chorej tkanki. Leczenie w ramach chirurgii jednego dnia obniża stres związany z zabiegiem i pozwala na szybszy powrót do zdrowia niż w przypadku tradycyjnej operacji chirurgicznej.

SKONTAKTUJ SIĘ ZE MNĄ

Gabinety konsultacyjne

Rejestracja telefoniczna 602 383 210

Obowiązek Informacyjny

BYDGOSZCZ

CHOJNICE

INOWROCŁAW

TUCHOLA

Powrót